Badanie z nagrodami!

„Szanowni Państwo,

Jestem studentką V roku psychologii klinicznej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Od kilku miesięcy uczę się języka migowego, ponieważ chciałabym w przyszłości pracować z osobami Głuchymi, a także ich słyszącymi dziećmi – także dorosłymi.

Postanowiłam napisać pracę magisterską na temat słyszących dorosłych dzieci niesłyszących rodziców (CODA), ponieważ zorientowałam się – co było dla mnie szokiem – że zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej ten temat nie jest prawie w ogóle poruszany. Psycholodzy skupiają się głównie na aspekcie dwujęzyczności, zupełnie pomijając wszystkie inne aspekty życia – jakby nie istniały. Jestem przekonana, że posiadanie Głuchych rodziców może być wspaniałym doświadczeniem Świata Ciszy. Jest to jednak trudne, kiedy nie można liczyć na psychologów, kiedy zawodzi szkolnictwo i kiedy państwo nie spełnia swej roli. Mam poczucie, że wynika to z ogromnej niewiedzy środowisk, które powinny otoczyć opieką zarówno młodych Głuchych rodziców, jak i później ich dzieci na każdym etapie ich życia.

Jako przyszły psycholog chciałabym jak najlepiej zrozumieć Głuchych oraz CODA, aby w przyszłości móc dobrze pełnić swoją rolę. Przygotowując się do badania spędziłam wiele miesięcy na poszukiwaniu odpowiedniego tematu i odpowiednich kwestionariuszy. Ich autorzy – polscy i zagraniczni – poprosili o przesłanie wyników mojego badania. Mam nadzieję, że uda się zebrać odpowiednią liczbę osób i badanie zostanie opublikowane. Na ten moment w badaniu wzięło udział ponad 450 osób – jest to jednak głównie grupa kontrolna – słyszące dzieci słyszących rodziców. Dzięki temu jednak już teraz wiem, że nad wynikami nie będzie można przejść obojętnie.

W tym miejscu chciałabym zwrócić się do Państwa z ogromną prośbą o przekazanie informacji o moim badaniu członkom swojego stowarzyszenia i/lub udostępnienie go na Państwa stronie na Facebooku.  Jak Państwo zapewne wiedzą, jest to grupa osób, którą ciężko odnaleźć i każda jedna osoba biorąca udział w moim badaniu ma dla mnie ogromne znaczenie.

Badanie trwa 30 minut, składa się wyłącznie z pytań zamkniętych, wszystkie kwestionariusze są narzędziami psychologicznymi i oczywiście jest ono całkowicie anonimowe. Wśród chętnych osób biorących udział w badaniu rozlosowane zostaną gry planszowe od wydawnictwa Granna oraz Phalanx, a także jedna gra planszowa ode mnie – chciałabym w ten symboliczny sposób podziękować za poświęcony czas.

Z mojej strony również chętnie podzielę się wynikami mojego badania, jeśli byliby Państwo nimi zainteresowani.

W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.

LINK DO BADANIA:

https://badaniecoda.webankieta.pl/

Pozdrawiam serdecznie,

Zuzanna Wiszowaty”